Přeskoč na obsah

Slavomíra Ondrušová a Svätopluk Mikyta | Zpřítomnění. Myslet kresbou.

1. 7. – 2. 10. 2022 Místo konání Galerie 1PP Výstava Kurátor Lenka Sýkorová

Kresba poskytuje prostor pro zklidnění. V kresbě lze také přemýšlet. Poslední léta nás svými společenskými výzvami učí větší všímavosti všedních událostí, momentu zpomalení a plného vnímání tady a teď. Kresba, jako intimní gesto, je pro mnohé umělce nejpřímějším médiem pro vyjádření prožitků s jistým specifickým smyslem pro citlivost všímání si velkých či malých dějin, které se právě odehrávají. Náčrt myšlenky provází umělce od nepaměti. Spojením mysli, oka a ruky dokáží zachytit svět kolem nás. Kresebná linie, ať již na papíře či vedená hmotou v prostoru, je silným vizuálním gestem současných intermediálních umělců. Spojení myšlení a kresby se stalo základem pro vytvoření kurátorského projektu Zpřítomnění. Myšlení kresbou, ve kterém se prezentují slovenští umělci Slavomíra Ondrušová a Svätopluk Mikyta. Výstava akcentuje bezprostřednost a proměnlivost kresby, participaci a rozšířené interpretace autorských světů obou umělců.

Umělci Slavomíra Ondrušová a Svätopluk Mikyta na výstavě rozehrávají tvůrčí dialog, který demonstruje, jak lze přemýšlet kresbou. V průběhu několika měsíců vytvářeli společné kresby, kdy jeden na druhého reagovali v rámci svých kreslířských gest a motivů. Mnohdy museli v rámci tohoto kolaborativního aktu popřít svůj rukopis, vlastní ago a být sdílnými, protože sledovali, co dělá kresebná linka toho druhého v autorském dialogu na papíře. Otevírali si tak otázky: Jaké jsou limity umělecké spolupráce? Lze kresbou přemýšlet? Jakou úlohu hraje text v současném vizuálním umění? Většina vystavených děl byla autory vytvořena přímo pro prostory liberecké galerie a celková instalace je určena k otevření dialogu s divákem, který je v jednotlivých kójích konfrontován s křehkostí kresby, ale současně s její dynamikou různých poloh tvůrčí spolupráce v rámci silného vizuálního sdělení. Na výstavě jsou současně mimo kolektivní díla k vidění i autorské deníkové kresby, které nám poodkrývají nitro autorů, které je přítomno i u velkých participativních kreseb.

Slavomíra Ondrušová je etablovanou slovenskou umělkyní. Je absolventkou ateliéru S+M+L+XL KOV a ŠPERK na VŠVU v Bratislavě v magisterském a doktorském programu. Její tvorba se pohybuje mezi médii kresby, objektu a tvůrčího psaní. Fascinuje ji proces materializace kresby pomocí haptického gesta vedeného v hmotě i samotný proces tvorby kresby. Působí jako občasná lektorka na Estonian Academy of Arts v Talinu, kde studovala na doktorském studiu, spoluzaložila Časopis X a organizovala mezinárodní konferenci ŠperkStret. Věnuje se také ilustraci a vzdělávací činnosti v oblasti vizuálního umění, dále spolupracuje s tanečníky či spisovateli.

Svätopluk Mikyta je jednou z nejvýraznějších uměleckých osobností na Slovensku respektovanou i na zahraniční umělecké scéně. Jeho tvůrčí poloha se často prolíná s podporou současného umění ve středoevropském regionu. Především pak v rámci organizování širokého spektra uměleckých aktivit na otevřené platformě Banská St a nica Contemporary v Banské Štiavnici, jejíž je spoluzakladatelem. Svätopluk Mikyta je absolventem ateliéru volná barevná grafika na VŠVU v Bratislavě. V současnosti z pozice docenta vede ateliér kresby a grafiky na FaVU VUT v Brně. Jeho mnohovrstevnatá tvorba je inspirována jistou archeologií vizuálního archivu, jež má v druhé polovině dvacátého století na naší lokální československé vizuální scéně specifickou estetiku.  V posledních letech se jeho tvůrčí poloha projevuje silnější intermedialitou s přesahy do designu kupříkladu techniky keramiky, skla či gobelínu.

 

Lenka Sýkorová

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše