Přeskoč na obsah
13. 6. 2024
Tisková zpráva

Příběh hory Ještěd i výtvarníků žijících v jejím okolí odhalí nová výstava v Oblastní galerii

Ještěd je důvěrně spjat s identitou místní krajiny. Jak zpracovali tuto dominantu místní výtvarníci, představí výstava Horizont hory: Krajina pod Ještědem, která je v Oblastní galerii Liberec k vidění od 14. června do 13. října.

Sopečný původ spolu s drsným horským podnebím vytvářejí nezapomenutelnou kombinaci, která vybízela k výtvarnému zpracování autory spjatými s libereckým regionem, ale nejen je.

„Liberec byl až do konce druhé světové války městem s převážně německým obyvatelstvem, které doplňovala aktivní česká menšina. Na pozadí ještědské siluety se tak rozehrává životní a umělecký příběh malířů a grafiků, kteří se místní krajinou zabývali a zabývají,“ představuje východiska výstavy kurátorka Jana Farská Hájková.

Výstava zahrnuje práce od nejstarších grafik 19. století až po současnost. Ze sbírek Oblastní galerie se na výstavě představí liberecký malíř, grafik a také první ředitel galerie Jaro Beran (1892–1962). Byl významnou osobností pro vznik liberecké galerie, pedagogem
a výtvarníkem, jehož tvorba se často vztahovala k místnímu kraji. Přes secesní počátky se dostal k realistické krajinomalbě, které se věnoval i v poválečných letech.

„Malíř Jizerských hor“ Wenzel Franz Jäger (1861–1928) patřil mezi německé osobnosti první poloviny dvacátého století, který se po předchozích pobytech v Německu a ve Vídni usídlil
v roce 1902 v nedaleké Raspenavě, kde žil do své smrti. I jeho tvorba má secesní charakter
a jako představitel starší generace libereckých německo-českých malířů ovlivnil hned několik svých následovatelů, mezi které patřili Erwin Müller (1893–1978) nebo Hans Thuma (1889–1968), soustředění v liberecké výtvarné skupině Oktobergruppe. Z umělců tvořících v blízké Žitavě a věnujících se pohledu z německé strany stojí za zmínku malíř Fritz Haselbach, Willy Müller-Lückendorf nebo kreslířka Elsa Merkel.

Po dramatickém přechodu po roce 1945 se Ještěd objevuje na grafikách a kresbách několika místních patriotů a v 70. letech pracuje se siluetou hory např. liberecký výtvarník Jiří Dostál. Ze současných výtvarníků jsou na výstavě zastoupena díla Jany Kasalové, Jiřího Kubového
a Svatopluka Klimeše. A doplněním výstavy jsou nejstarší sbírkové předměty ze sbírek Severočeského muzea v podobě pohlednic či grafických listů.

Výstava Horizont hory: Krajina pod Ještědem je volně spojena s výročím sto let od narození Karla Hubáčka, zakladatele architektonické kanceláře SIAL a tvůrce horského hotelu
a vysílače na Ještědu. Vznikla ve spolupráci Oblastní galerie Liberec, Städtischen Museen Zittau a Severočeského muzea a je k vidění od 14. června do 13. října. Otevřeno je každý den, vyjma pondělí, od 10 do 18 hod.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše