Liberecká galerie má ve svých sbírkách několik stovek děl s italskými náměty. Pouze minimum z nich představuje figurální žánr, ať již v podobě alegorií, mytologických, žánrových či válečných výjevů nebo portrétů. Naopak převážnou většinu tvoří krajinné a architektonické motivy. Většinou jsou díla z 19. století, především grafiky, na nichž je zpodobena řada italských měst, architektonických památek a významných krajinných prvků. Mezi nimi i řada kreseb a obrazů, které vzniky in situ, nikoli podle grafických předloh. Všechna tato díla jsou dokladem „první globalizace“ dlouhého 19. století. Nicméně Itálie byla Mekkou umění i cílem kavalírských cest také před touto dobou a obdiv k italskému umění sdílí rovněž řada umělců 20. století.
Výstava nabízí díla zaalpských umělců z Nizozemí, Francie, Německa, Rakouska a Čech, která se do sbírky Oblastní galerie Liberec dostala zejména na základě odkazů dvou soukromých sběratelů, a to jabloneckého lékaře MUDr. Antona Randy a libereckého velkoprůmyslníka Heinricha von Liebiega. Zbylou část děl získala galerie prostřednictvím nákupů a darů od institucí či jednotlivců. Přehlídku děl v grafickém kabinetu doplňuje velkoformátová mapa Itálie a díla měsíce února až dubna.
Jedním z podnětů ke koncepci výstavy byla Goethova Italská cesta, ne toliko samotný itinerář, ale zvláště spisovatelova snaha o takovou interpretaci přitažlivé středomořské krajiny, v níž se poučený subjekt nechává okouzlit a inspirovat nahlíženou scenérií. Výsledkem Goethova dvouletého putování byla nejenom řada kreseb, poznatků a zážitků tvořící hlubší povědomí o Itálii, zejména o jejích uměleckých památkách a botanice, ale především vnitřní přerod umělce v zcela samostatnou a harmonickou bytost.
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VÝSTAVY ZDE