Fotografie a přiložená audia vás provedou stoletím Českého rozhlasu, které je neodmyslitelně spjaté se stoletím československé státnosti. Můžete si poslechnout záznam proslovu Tomáše Garrigua Masaryka k 10. výročí Československé republiky z 28. října 1928 nebo se seznámit s tím, do jakých okolních zemí sahalo vysílání Radiojournalu ve 30. letech 20. století.
Mimořádnou úlohu sehrál Český rozhlas v květnových dnech roku 1945, kdy jeho vysílání napomáhalo organizovat povstání proti německým okupantům. Fotografie ve výstavě zachycuje ozbrojené obránce v podzemí budovy na Vinohradské třídě v Praze a ve zvuku můžete slyšet dochované povstalecké vysílání.
Rozhlas je i v současnosti inovativním médiem veřejné služby, který lze poslouchat kdykoli a kdekoli, věnuje se aktuálnímu zpravodajství a publicistice, ale i vzdělávání a zábavě. V roce 2020 odehráli v beskydské krajině hudebníci a zvukoví umělci unikátní koncert jako poděkování přírodě – fauně, flóře, větru, vodě i tichu – za to, že jsou stále součástí prostředí, ve kterém jsme my lidé schopni přežít. Tento Koncert pro zvěř Českého rozhlasu Vltava získal o rok později prestižní ocenění Prix Europa. I tento koncert je součástí výstavy a můžete si jej naladit prostřednictvím audioportálu a v aplikaci mujRozhlas.
Tyto a mnohé další fotografie ze sbírek Českého rozhlasu naleznete v publikaci Rozhlasto, která je k zakoupení v e-shopu Radiotéka.cz https://www.radioteka.cz/detail/crobook-860617-kolektiv-autoru-rozhlasto
Více o historii rozhlasového vysílání se dozvíte na výstavě Český rozhlas 1923 – 2023. Sto let je jen začátek v Národním technickém muzeu v Praze (17. 5. – 31. 12. 2023), která se věnuje vývoji rozhlasové techniky a století audia na rozhlasových vlnách.