Workshop bude zahájen ve výstavě Obrazy zášti spolu s kurátorem PhDr. Milanem Pechem, další část bude probíhat v knihovně galerie s právní specialistku Dr. Martinu Jankovskou a edukátorkou programu MgA. Petrou Škachovou.
Koncept výstavy Obrazy zášti bude pedagogům představen formou specifické komentované prohlídky přímo s kurátorem výstavy, který vysvětlí, jaké jsou jeho nejčastější projevy a jak se manifestovaly v oblasti vizuality od středověku až po současnost. Dále upozorníme na zajímavá fakta a okruhy, které nejsou součástí školních osnov a se kterými lze ve školní výuce pracovat formou konkrétních projektů.
Významný vstup s právní specialistkou bude věnovaný seznámení pedagogů s právním rámcem výstavy a zaměří se na významné paragrafy 355 a 356 Trestního zákoníku ve vztahu k antijudaismu a antisemitismu, které budou k dispozici online a ke stažení na webových stránkách Oblastní galerie Liberec.
Edukátorka galerie představí edukační program Když se řekne antisemitika k výstavě Obrazy zášti. Koncepci a skladbu programu vysvětlí na animaci, se kterou edukátorka spolu s žáky interpretuje téma stereotypů a předsudků ve společnosti. Prostřednictvím vypracovaného modelu – mapy, poukáže, kam směřují stereotypy a předsudky ve společnosti, ve vztahu k paragrafům Trestního zákoníku a upozorní na potenciální hrozby, nebezpečí a nástrahy.
Edukační program na základě vizuálních zobrazení a projevech antijudaismu a antisemitismu v českých zemích poukáže na metodiku práce s tématem, které nejsou ve školních osnovách a vysvětlí další možnosti přesahů ve výuce formou projektového učení (výtvarné umění, architektura, literatura, film…), které jsou využitelné v rámci průřezových témat pro druhý stupeň ZŠ a gymnázií: Osobnostní a sociální výchova, Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova.
Přehled výstupové metodiky – open data:
- edukační program Když se řekne antisemitika pro školy
- právní rámec k výstavě Obrazy zášti
- workshopy pro učitele k výstavě Obrazy zášti 14.11. a 14.12.2021
- prezentace projektu ICOM HELP