Ladislav Zívr náleží k nejvýznamnějším osobnostem českého moderního sochařství. Do uměleckého života vstoupil na přelomu dvacátých a třicátých let. První plastiky byly ovlivněné civilistní tvorbou Otty Gutfreunda. Podobizny přátel a známých, hladce modelované a opatřené polychromií, charakterizovala výrazná a sugestivní modelace tváří. Portrétní tvorba ho provázela celý život. Ve třicátých letech rovněž reagoval na kubismus. Lidskou postavu svobodně zobrazoval v sestavách rozličných prostorových forem. Dále se zařadil do nejmladší generace pražských surrealistů, kde byla opět prvořadá otázka svobodného projevu. V objektech kombinoval nejrůznější materiály a vytvářel tak novou realitu. Politická a společenská situace konce třicátých let vedla Zívra do ústraní, kde tvořil symbolicky koncipovaná díla. Válečné roky strávil také jako člen Skupiny 42, kde byl jediným sochařem. Její program požadoval zobrazit člověka v moderním městě na pozadí obdivného vztahu k technice a lidské práci. Zívr začal ve svých plastikách řešit téma vztahu člověka a stroje. V padesátých letech se z důvodu nesvobodné situace ve společnosti odmlčel. Další dvě dekády strávil ve svém ždíreckém ateliéru plně zaujat mikrokosmem a makrokosmem přírody, kterou velmi podrobně zkoumal. Za těchto dvacet let vytvořil nejucelenější a největší část svého sochařského díla, které charakterizuje jistá lyričnost a fantazijnost.
Ve spolupráci s Galerií moderního umění v Hradci Králové byl vydán katalog. K výstavě Oblastní galerie v Liberci nabízí komentované prohlídky.
Na výstavu laskavě zapůjčili díla ze svého majetku
Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Galerie Středočeského kraje
Městské muzeum Nová Paka
Muzeum umění Olomouc
Národní galerie v Praze
Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Východočeská galerie v Pardubicích
soukromí zapůjčitelé
Oblastní galerie v Liberci děkuje za pomoc a podporu při realizaci tohoto výstavního projektu
Aloisi Schmidtovi, Tomáši Rybičkovi, Jaromíru Typltovi, Janu Měřičkovi, Josefu Červinkovi, Petře Gardner, Janu Chrtkovi, Lence Pastýříkové, Marku Fančíkovi a všem zapůjčitelům.