Výstavy - Archiv výstav - Oblastní galerie V Liberci
HLEDAT
  
1 2 3 4 5 6 7 8 9

19. 04. 2012 – 03. 06. 2012

KONEC (S)NOVÉ EPOCHY

Umění secese a symbolismu ze sbírky Patrika Šimona

Fenoménem secese se dějiny umění zabývají již od šedesátých let dvacátého století jak u nás doma, tak ve světě. Existují výpravné a modelové monografie od Jiřího Kotalíka a Petra Wittlicha analyzující dané období jak po stylové a formální stránce, tak také pootevírají dvířka tam, kde je třeba provést ještě řadu dílčích monografických výstav, aby se ukázalo, že styly secese a symbolismu jsou vlastně velkým evropským slohem. Svým rozsahem zaujímají výrazné postavení ve vývoji dějin umění. Základní koncept výstavy Konec (s)nové epochy chce ukázat, že vedle notoricky známých autorů Alfonse Muchy a Luďka Marolda existují další osobnosti jako například Vojtěch Preissig, František Dvořák, Viktor Oliva, Emil Holárek, Richard Teschner či Emil Orlik, jejichž originální rukopis a obsahový vklad do umění přelomu století obstojí vedle znamenitých příkladů jako zajímavý a důležitý protipól.

Výstava zahrnuje výpravné ukázky knižní kultury a několik příkladů užitého umění. Malířská a grafická díla se představí v interakci vrcholných sochařských prací Ladislava Šalouna, Stanislava Suchardy, Jana Štursy s česko-německými solitéry jakými jsou například Franz Metzner, Franz Barwig, Emil Schwantner či Desiderius Lenz.
Snahou výstavy je ukázat nejen díla českých malířů a grafiků (Maxmilian Pirner, Jan Preisler, Vojtěch Preissig), ale také díla česko-německých umělců, kteří se postupně zapojují do našeho vědomí o kontinuitě komplikovaného středoevropského uměleckého prostoru se svým velmi otevřeným a svobodným projevem.
Zvolené ukázky operují s přísně vybraným fondem, který se velice obezřetně vyrovnává s ostatními dobovými proudy, jež utvářely fenomén secese, jako byly zejména symbolismus, naturalismus a dekadence. Tyto nesmírně pozoruhodné umělecké směry mají v současném diskursu dějin umění své nově znovunabyté místo a lákají k interpretaci.

 

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 19. 4. 2012 v 17:30 hodin za účasti pana Patrika Šimona.

 

Komentovaná prohlídka výstavou s Patrikem Šimonem se koná ve čtvrtek 24. 5. v 17 hodin.

Doprovodné programy pro školy k výstavě:

 


 

 ZPĚT NA ARCHIV VÝSTAV