Výstavy - Archiv výstav - Oblastní galerie V Liberci
HLEDAT
  
1 2 3 4

30. 09. 2010 – 28. 11. 2010

Sběratel Anton Randa (1864 – 1918)/ Německá, holandská a anglická grafika ze sbírky Antona Randy

grafický kabinet / 30.9. – 28.11.

Kulturně - historický projekt si klade především dva cíle: popularizovat významnou, ale téměř neznámou osobnost historie Jablonce nad Nisou a přispět k odbornému zpracovaání Randovy grafické sbírky, kterou nyní spravuje liberecká galerie. Anton Randa, sběratel a filantrop, působil od roku 1895 jako lékař v Jablonci nad Nisou. Zasloužil se nejen o rozkvět kultury v tomto městě, ale také o celkový rozvoj. Mimo jeho knižní sbírka položila základ fondu jablonecké knihovny. Byl také sběratelem secesních šperků, minerálů a zejména grafických listů. Tuto kolekci tvoří několik tisíc tisků a představují tak základ celé galerijní grafické sbírky. Mezi grafikami různé kvality, stáří i provenience nalezneme práce od světoznámých a pro vývoj výtvarného umění zásadních autorů jako je Jacques Callot, Lucas Cranach ml,  Albrecht Dürer nebo Václav Hollar.

 

Na projektu spolupracuje Městská galerie MY v Jablonci nad Nisou, v níž bude souběžně probíhat druhá část výstavy. Tato část projektu představí především osobnost Antona Randy, jeho sbírku šperků a grafické listy francouzských a italských umělců.

 

Autoři koncepce výstavy a publikace: Mgr. Markéta Kroupová, Mgr. Jan Strnad

 

K výstavě vychází populárně naučná publikace, jejíž vydání podpořil Kulturní fond Statutárního města Liberce a Nadace Preciosa.

 

 

 ZPĚT NA ARCHIV VÝSTAV