Doprovodné programy - Archiv - Oblastní galerie V Liberci
HLEDAT
  

01. 10. 2013 – 26. 10. 2013

Halloween aneb dýně kam se podíváš

26. 10. 2013 od 10 do 13 hodin

Víkendová tvořivá dílna pro rodiče s dětmi zaměřená na výrobu halloweenských dýní Jack O'Lanterns, strašidelných masek a zářivých lampionů.

o svátku: Tento svátek je původně starý keltský zvyk, při kterém tehdy lidé svítili lucernami z dýní na cestu mrtvým. Věřili, že v noci ze 31. října na 1. listopadu se duše mrtvých vracejí domů, proto je dávali před krytý vchod do domu nebo přímo do okna.Takto vyrobená lucerna měla vítat zemřelé předky a zároveň sloužit jako ochrana proti zlomyslným duchům. Jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí, později se do dýní usazovala svíčka.

Halloween se slaví v Americe, Velké Británii a mnoha dalších, především anglicky mluvících zemích.  Děti převlečené za strašidelné bytosti pobíhají od domu k domu a dostávají sladkosti. 

Název vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. V Evropě se Halloween slaví jako dušičky. Tato vzpomínka na zemřelé se slaví 2. listopadu (Památka zesnulých).

 

Oblíbenost Halloweenu stoupá i u nás a tak se na něj v galerii důkladně připravíme.Vyrobíme si strašidelné masky, převleky a lampiony s tradičními halloweenskými symboly čarodějek, duchů, koček a v typických barvách oranžové a černé  a samozřejmě vydlabané dýně zvané Jack O Lanterns.

S SEBOU: VLASTNÍ DÝNI A DOBROU NÁLADU!

ZPĚT NA DOPROVODNÉ PROGRAMY ARCHIV